Nakon što je američki ambasador u BiH Majkl Marfi, u intervjuu za Srpskainfo rekao da je Republika Srpska, od početka 2023. godine, pozajmila 1,1 milijardu KM sa Banjalučke berze, iz Ministarstva finansija su to, brže-bolje, pokušali demantovati.
Da podsjetimo, u svom saopštenju su rekli da Marfi obmanjuje javnost i da se Republika Srpska, u ovoj godini, zadužila sa 447 miliona KM.
Da, u ovoj godini! A Marfi je, kao što smo već pomenuli, govorio o periodu od početka 2023. godine.
Takođe, nakon što smo objavili saopštenje ministarstva, čitaoci su se mahom javljali sa tvrdnjama da se Vlada uveliko zadužuje i kod dobavljača.
Zbog svega navedenog, a kako bismo otklonili eventualne nedoumice, 20. novembra smo poslali upit na adresu ministarstva.
Pitali smo – koliko se Republika Srpska zadužila od početka 2023. godine, kao i da li i koliko duga Vlada Srpske ima prema dobavljačima.
“Gvozdeni čuvar(i) informacija”
Kako do danas nismo dobili odgovor, koji javnost, i te kako zaslužuje, pozvali smo portparolku ovog ministarstva, Vlatku Malidžan, piše Srpskainfo.
Na pitanje kada bismo mogli da dobijemo tražene infromacije, drsko je upitala- koje, da bi, nakon što smo joj ponovili pitanje o zaduženosti (koje, svakako, ima u mejlu), podjednako drsko odgovora kako je ministarka Zora Vidović, o tome već govorila za Srnu.
Da li je to portparolka ovakvim odgovorom dala do znanja da ovo ministarstvo daje izjave samo za odabrane medije?
Ali, da stvar bude još gora, pomenuta portparolka, prije nego što smo stigli bilo šta da joj odgovorimo, a tek da podsjetimo i na pitanje o dobavljačima, prekinula nam je vezu.
Osim što je Malidžan opravdala epitet koji godinama njeguje većina portparola u Vladi Srpske – gvozdeni čuvari infromacija – navela nas je da se zapitamo – da li Ministarstvo finansija krije stvarne informacije o zaduženosti Srpske, odnosno, da li, putem medija koji njima odgovoraju, plasiraju informacije, koje im, ponovo, odgovaraju?
Kako nam nisu odgovorili na mejl, a očigledno nisu raspoloženi ni za profesionalan, a ni pristojan razgovor, ostali smo bez odgovora na sljedeća pitanja:
Koliko je Republika Srpska zadužena od početka 2023. godine i koliki je dug Vlade Srpske prema dobavljačima?
Vlada Srpske ne plaća struju?
Da ne bismo građane uskratili za informacije, krenuli smo po njih nezvaničnim putem.
Iz naših izvora iz Ministarstva finansija smo, tako, saznali da Vlada Republike Srpske nije platila struju gotovo pola godine.
Tragom novih informacija, koje nam je, takođe, otkrio pomenuti izvor, a o čemu ćemo, detaljnije, drugi put, ministarstvu postavljamo sljedeće pitanje:
Da li se isplaćuju samo oni dobavljači koji uslovljavaju isporuku roba i usluga?
Discussion about this post