Okružni sud u Banjaluci usvojio je četvrtu tužbu Transparensi Internešenela u BiH protiv Ministarstva saobraćaja i veza Republike Srpske i ponovo naložio Ministarstvu da mora jasno obrazložiti zašto je Ugovor o koncesiji za auto-put Banjaluka–Prijedor proglašen izuzetkom od objavljivanja.
U presudi je, kako navode iz TI BiH, istaknuto da je Ministarstvo, na čijem čelu se nalazi Nedeljko Čubrilović, umjesto javnog, zaštitilo komercijalne interese kineskog investitora, bez testa javnog interesa i navođenja konkretnih poslovnih gubitaka koji bi nastali objavljivanjem informacija iz Finansijskog modela, čime je pogrešno primjenjen Zakon o slobodi pristupa informacijama.
-Prema mišljenju Suda, čak i da su komercijalni interesi kineske kompanije ugroženi, Ministarstvo je bilo dužno procijeniti da li bi objava informacija iz Ugovora koje se tiču načina finansiranja izgradnje i procjene dobiti od naplate putarina na ovom autoputu, donijela veću korist po društvo i javni interes, u odnosu na zaštitu povjerljivih komercijalnih interesa koncesionara. Uprkos jasnim zakonskim obavezama i četiri sudske odluke, Ministarstvo nastavlja uskraćivati pristup ključnim informacijama iz Ugovora za izgradnju autoputa Banjaluka–Prijedor, pozivajući se na paušalne tvrdnje o poslovnoj tajni – navode iz TI BiH.
Osim ovih povreda, kažu, Ministarstvo je u svojoj odluci uskratilo pravo na žalbu, čime su, kako dodaju, osim Zakona o slobodi pristupa informacijama, prekršeni i Zakon o upravnom postupku, ali i Ustav Republike Srpske, kojima je garantovano pravo na izjavljivanje žalbe.
Javni interes
TI BIH podsjeća da je u ovom predmetu i Institucija ombudsmana za ljudska prava 2022. godine donijela preporuku, u kojoj je naložila Ministarstvu saobraćaja i veza RS da postupi po izjavljenoj žalbi.
– Od 2021. godine TI BiH pokušava dobiti informacije o svim bitnim elementima ugovora o izgradnji jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata za koji postoji jasan interes javnosti, zbog sumnji da je ovaj posao zaključen pod štetnim uslovima za Republiku Srpsku. U konkretnom slučaju, TI BIH nije ostvario pravo na pristup informacijama, uprkos tome što su četiri upravna spora okončana u njegovu korist, a sva rješenja Ministarstva su poništena. Od Suda je traženo da obavijesti Republičku upravnu inspekciju zbog kontinuiranog nepostupanja Ministarstva po presudama, kao i da Sud sam riješi stvar, međutim Sud je to odbio, iako je očigledno da Ministarstvo zloupotrebljava procesna ovlaštenja na štetu TI BIH – zaključuju iz Transparensi Internešenela u BiH.
Discussion about this post