Na 6. Međunarodom festivalu studentskih pozorišta “Kestenburg” uručene su specijalne nagrade direkcije festivala.
Kestenburgova nagrada za najbolji dramski predložak otišla je u ruke Mladenu Tešanoviću za tekstualni predložak za tekst „Lica haosa“ iz Banjaluke, a Kestenburgova nagrada za pedagoški rad uručena je Admiru Glamočaku, profesoru glume na Akademiji scenskih umjetnosti Sarajevo, dok je nagrada za najbolji studentski dramski tekst uručena Mileni Bogavac iz Beograda za tekst predstave „Dragi tata“.
Nagrada za najboljeg studenta glume uručena je Andreju Markoviću u klasi profesora glume Srđana Karanovića na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu, nagrada za najboljeg glumca amatera Gojku Samardžiću za lik Gojka Samardžića u predstavi „Ožiljci“ u režiji Bojana Milidragovića, Omladinskog pozorišta Bileća, a za za scenski dizajn Pavlu Joziću za scenografiju predstave „Zoološka priča“ u režiji Pavla Jozića, Ustanove Kulturni centar Smederavska Palanka.
Nagrada za najbolju amatersku predstavu pripala je Omladinskom pozorištu Bileća, Bileća, za predstavu „Ožiljci“, nagrada žirija novinara Akademiji umetnosti Beograd, za predstavu „Dom Bernarde Albe“ , Klasa glume profesorice Kaline Kovačević, nagrada žirija „Banjalučkog studentskog pozorišta“ Fakultetu dramskih umetnosti iz Srbije za predstavu „Čehov: Jednočinka“, Klasa glume profesora Srđana Karanovića.
Nagrada žirija „Prijatelja Festivala Kestenburg“ otišla je Fakultetu dramskih umjetnosti iz Srbije za predstavu „Čehov: Jednočinka“, Klasa glume profesora Srđana Karanovića, bronzani i srebrni kesten (nagrada žirija publike i žirija učesnika), Teatru za mlade „Jirjirak“, Teheran (Iran) za predstavu „Govori Medeja“, a zlatni kesten (nagrada stručnog žirija) Fakultetu dramskih umJetnosti Srbija za predstavu „Čehov: Jednočinka“ .
Mali kesten
Tokom šestog festivala „Kestenburg“ nagrade mali kesten za glumce večeri u pratećem programu osvojili su: Nenad Jezdić iz Valjeva, Aleksandra Arizanović iz Kraljeva, Dragoslav Medojević iz Banje Luke, Mina Lazarević iz Beograda, Vladimir Posavec Tušek iz Beograda, Maja Jovanović Spasojević iz Beograda i ansambl predstave „Rasvetljavanje slučaja serije ubistava trovanjem u Ćuprijaskom okrugu sedamdesetih godina 19. veka“ iz Puls teatra Lazarevac iz Beograda.
Podsjećamo, 6. internacionalni festival studentskih pozorišta “Kestenburg” otvoren je 6. marta u Kući Milanovića u Banjaluci, a predstave su prikazane u još nekoliko gradova Srpske.
Osim Banjaluke, gradovi domaćini bili su i Bijeljina, Bileća, Gradiška, Derventa i Istočno Sarajevo.
Publika je imala priliku da prati festivalske sadržaje do 8. marta.






Najveće bogatstvo “Kestenburg” festivala čine ljudi, a to pokazuje i učešće 60 mladih glumaca iz Evrope, Azije i Sjeverne Amerike.
Dvostruka olimpijska šampionka u tekvandou Milica Mandić i rukometaš Mladen Bojinovića otvorili su Međunarodni festival „Kestenburg“, koji po šesti put organizuje Banjalučko studentsko pozorište (BSP) uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.
– Ovaj festival okuplja studente iz svih krajeva svijeta i mogu da kažem da predstavlja pozorišnu olimpijadu. Pozdravljam vas srdačno u svoje ime i u ime Olimpijskog komiteta Srbije – poručila je Mandićeva.
Stručni žiri ove godine su činili glumac Nenad Jezdić iz Srbije, književni prevodilac Kajoko Jamasaki iz Japana i glumac iz Sudana Ahmed Abdel Rahim
Urednica festivalskog programa Neda Simić Žerajić zahvalila se publici koja nesebično bodri “Kestenburg” svih ovih godina što potvrđuje uvjerenje da je pozorište jače od svake nebrige i da je svaki gledalac vrijedan svakog napora.
Pozorište živi uprkos krizi elementarne kulture
– Uprkos podjelama, krizi elementarne kulture, rijaliti programima i vremenu zavodljive površnosti, pozorište živi i pokušava da se izbori za svakoga od nas. Ovdje u kuć srpske kulture, Kući Milanovića, s ponosom predstavljamo 60 studenata sa različitih širina i dužina, koji ispoljavaju svoju kreativnost, takmiče se sa svojim kolegama u umjetnosti. Srećni smo što naši mladi stvaraoci imaju priliku da uče od istaknutih glumaca, Nenada Jezdića koji je ujedno i predsjednik žirija, profesorke Ljiljane Blagojević, glumice Kaline Kovačević i reditelja Nebojše Bradić, kao i našeg dragog gosta Džeka Dimića. Najveća vrijednost ovog festivala je publika koja vjeruje da će svijet biti bolji i humaniji uz pomoć umjetnosti. Sjetimo se velikog Nušića koji je svojim djelima pokazao da humor ublažava surovost života i neka taj smijeh kao lijek bude obilježje ovogodišnjeg festivala “Kestenburg”. Živjelo pozorište – poručila je Neda Simić Žerajić.
„Kestenburg“ je danas poznat i priznat festival, a Studentsko pozorište upisano na svjetskoj pozorišnoj mapi.
Istaknuti srpski glumac, koji je i predsjednik žirija Zlatne selekcije, Nenad Jezdić poželio je učesnicima da se otvore za kreativnost i nova znanja.
– Želim da ovi festivalski dani budu neprikosnoveni dani teatarske istine. Neka ovakav festival prepozna svu laž vremena koju živimo i koja nam se plasira na razne načine, te unižava umjetnost prostotom, banalnošću i primitivizmom. Volio bih da studenti prepoznaju istinske autoritete, da nadograde svoje akademsko znanje, otvore se za kreativnost i ljubav, te im se sve na dobro vrati – naglasio je Nenad Jezdić.
Zanimljivo je da je Jezdić prvi put prihvatio da bude u žiriju jednog pozorišnog festivala, a dobio je pozive sa raznih strana.
Predstavu „Knjiga o Milutinu“ izveo je Nenad Jezdić pred mnogobrojnom publikom u Prijedoru, Gradišci i Trebinju, koja je salu ispunila do posljednjeg mjesta.
Prema riječima organizatora, „Kestenburg“ je značajan jer otvara nove perspektive mladim stvaraocima koji imaju priliku da uče od najboljih. Svoj doprinos ovom festivalu dali su poznati glumci, ugledni profesori Ljiljana Blagojević, Srđan Karanović, Kalina Kovačević, Džek Dimić, reditelj Nebojša Bradić.
– Centralni sadržaj našeg pratećeg programa je predstava „Knjiga o Milutinu“ kojom čuvamo sjećanje na naše slavne pretke, srpske junake. U ulozi poput ispovijesti, briljantni Nenad Jezdić ne glumi, već živi istoriju svog naroda. Moramo da vjerujemo da će svijet biti bolji i humaniji, uz pomoć umjetnosti. Sjetimo se našeg najvećeg komediografa Branislava Nušića, koji je svojim djelima dokazao da postoji samo jedan humor. To je onaj koji, izazivajući smijeh na usnama, ublažava surovost života. To je obilježje i ovogodišnjeg “Kestenburga” – rekla je Neda Simić Žerajić.
Discussion about this post