Prijedlog Zakona o podsticajima u privredi, koji je po hitnom postupku upućen u Narodnu skupštinu RS, izazvao je oštru raspravu u parlamentu, a najviše primjedbi na njega, osim poslodavaca, imali su i predstavnici opozicije.
irektor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, Saša Ačić je na početku sjednice parlamenta Srpske tražio da se predloženi zakon povuče iz procedure usvajanja naglasivši kako poslodavci nisu bili uključeni u njegovo donošenje. Istakao je da je postojeći zakon mnogo bolji od predloženog, koji će unazaditi privredu.
Poslanici opozicije ukazali su na to da je predloženi zakon stao na tri i po stranice dok je postojeći napisan na 10 strana što ukazuje na to da je Prijedlog zakona pun manjkavosti i nedorečenosti.
Ističu da je predloženim zakonom otvoren prostor za manipulacije, nepotizam i “lopovluk”.
Poslanik liste „Za pravdu i red“ Zagorka Grahovac smatra da je manjkavost ovog prijedloga zakona to što ne sadrži kaznene odredbe i što nije jasno definisao kriterijume za dodjelu podsticajnih sredstava.
Poslanik SNSD Srđan Mazalica smatra da Vlada prilikom donošenja podzakonskih akata u vezi sa zakonom o podsticajima u privredi Srpske treba da konsultuje privrednike i Uniju udruženja poslodavaca.
– Na taj način će biti otklonjene sumnje da ovaj zakon ima neke zadnje namjere – rekao je Mazalica tokom skupštinske rasprave.
On je naveo da je Zakon o podsticajima u privredi, koji je Vlada donijela 2019. godine, pokazao prave efekte, posebno u dijelu koji se odnosi na povećanje plata radnicima u realnom sektoru.
Poslanik liste „Za pravdu i red“ Đorđe Vučinić Za predloženi zakon tvrdi da je sramota za privredu.
Poslanik PDP Slaviša Marković smatra da je u parlamentu izostalo mišljenje Privredne komore Republike Srpske o ovom strateški važnom zakonu.
– Kakva je privreda Srpske najbolje govori ovaj zakon koji je stao na dva, tri lista. Ovim zakonom se ne preciziraju kaznene odredbe za lica koja krše dodjelu podsticaja, te koliko puta privredni subjekat može ostvarivati pravo na podsticaj – naveo je Marković.
Otvoren prostor za manipulacije
On dodaje da je zakon šturo napisan. Pita ko su bili sagovornici Vladi Srpske da se Prijedlog zakona uputi po hitnom postupku ako poslodavci nisu konsultovani, kako je ranije potvrdio predstavnik Unije udruženja poslodavaca Srpske.
Marković pita i gdje su predstavnici Privredne komore RS i zašto se ne oglašavaju. On je dodao da PDP neće podržati navedeni zakon „jer ima dosta prostora za manipulacije“.
Poslanik NF Željko Dubravac smatra da je ovo najlošiji zakon do sada. Najavio je da ga ni poslanici ove stranke neće podržati te su predložili da se povuče iz procedure usvajanja.
– Zašto je ovaj zakon boji od prethodnog? Čemu hitnoća. Bojim se da ovaj zakon produkuje diktaturu, korupciju, nepotizam i lopovluk – naveo je Dubravac.
Poslanik SDS Tomica Stojanović ističe da postojeći zakon na konkretan način definiše određene procedure.
– Definisani su kriterijumi na koji način privrednik može ostvariti podsticaje, a novi zakon je sušta suprotnost. Postavlja se logično pitanje zašto se novi zakon predlaže po hitnom postupku kada je mogao ići u formi nacrta i u javnu raspravu. Očito je da se nešto želi preko noći donijeti i da se žele dijeliti sredstva na sumnjiv način – istakao je Stojanović.
On kaže da zakon nije definisan na kvalitetan način i nije usaglašen sa poslovnom zajednicom, piše Srpskainfo.
Stojanović navodi da Klub poslanika SDS ima svoje amandmane na predloženi zakon i da je apsurd taj što su njihovi amandmani otkucani na 6 strana, a zakon na tri i po strane,
– Pročitao sam na hiljade zakona i nikada se nije desilo da imamo više amandmana nego teksta zakona, Nemojte nam ovo predlagati. Imate većinu, to znamo. Znamo da će gospoda dići ruke kako im se naredi – rekao je Stojanović.
Primjetno je, dodaje on, da će korisnici podsticaja moći zloupotrebljavati zakon jer neće imati nikakve sankcije s obzirom na to da nisu predviđene kaznene odredbe.
– Prebacimo vam pare, a ništa ne morate ispuniti u skladu sa onim što je traženo jer kazne nisu propisane. Simptomatično je da nema inspekcijskog nadzora prilikom provođenja ovog zakona već nadzor vrši ministarstvo. Šta će vam inspekcija, ukinite ih. U postojećem zakonu ima inspekcijski nadzor. Nema kriterijuma po kojima se dodjeljuju podsticaji. Ovaj zakon razbija postojeći sistem dodjele podsticaja pa tako ministar može da dijeli kome i kako hoće – upozorio je Stojanović.
Discussion about this post