Udruženje profesionalnih tenisera (PTPA) čiji je suosnivač Novak Đoković ušlo je u pravni proces protiv ATP, WTA i ITF.
Razlog da sa ovim organizacijama izaće na sud je anti-kompetativna praksa i očigledno zanemarivanje dobrobiti igrača.
Pred Okružnim sudom Sjedinjenih Američkih Država u Njujorku Udruženje je podnijelo dokumentaciju i traži suđenje pred porotom.
Tužba je napisana na 146 strana, a prema tvrdnjama novinara BBC, koji su imali uvid u dokumentaciju, tamo se, između ostalog, navodi da su “profesionalni igrači zaglavljeni u namještenoj igri” te da imaju “ograničenu kontrolu nad ličnim karijerama i brenodvima.
Žale se na raspored takmičenja, sistem rangiranja i kontrola koju ATP i WTA imaju nad ličnim pravima igrača.
Osim PTPA, potpisnici tužbe su Novak Đoković i Nik Kirjos, kao i još deset drugih igrača. Oni su predstanici, koji su tu u ime svih igrača.
Navodi se da je na turu prisutna monopolska kontrola i zahtjevaju kompenzacije od ATP, WTA, ITF, kao i od Jedinice za integritet ITIA.
Osim u Njujorku, postupak je pokrenu u Ujedinjenom Kraljevstvu i u Evropskoj uniji.
Ponašaju se kao kartel
U PTPA smatraju da se ATP, WTA, ITF i ITIA ponašaju kao kartel , tvrde da turniri potpisuju ugovore uz unapijred dogovorene budžete da potencijalni rivali ne bi mogli da uđu na tržište.
Tužba je podnijeta i sa ciljem da se promijeni raspored.
Igrači podsjećaju da sezona traje 11 meseci, da nemaju vremena da se oporave, te u koje doba i u kojim vremenskim uslovima treniraju, što narušava njihovo zdravlje.
Žale se na česte povrede zbog neuslova, kao i na to da čelne organizacije kontrolišu lična prava igrača i uzimaju novac iz njihovih džepova.
Igrači su se i do sada u više navrata žalili da ne primaju dovoljno visok procenat novca od ukupne zarade turnira, posebno na grend slemovovima.
Cilj tužbe je, kako navode, fer odnos, bezbednost i osnovno ljudsko dostojanstvo, piše Sportal.
ATP odgovorio Đokoviću
Asocijacija teniskih profesionalaca (ATP) reagovala je na vijest o tužbi koju je protiv nje pokrenulo nezavisno udruženje (PTPA), čiji je suosnivač Novak Đoković.
Od početka ATP tura 1990, ATP je igrao vodeću ulogu u globalnom rastu muškog profesionalnog tenisa. Tokom više od tri decenije, struktura ATP upravljanja bila je 50-50, tako da su igrači i turniri imali jednako pravo glasa u oblikovanju sporta.
Posljednje godine donijele su transformativne promjene za igrače. Uvođenje formule za novčane nagrade, rekordni nagradni fondovi i novi bonus fondovi doprinijeli su velikom povećanju novčanih kompenzacija igračima (70 miliona dolara u poslednjih pet godina).
Uvođenje godišnjih, nezavisnih revizija dalo je igračima potpunu transparentnost u pogledu finansija na ATP događajima. Osnovni program ATP uveo je minimalni garantovani prihod za 250 najboljih igrača u singlu, pružajući finansijsku sigurnost bez preseda u profesionalnom tenisu.
Dok je ATP ostao fokusiran na sprovođenje reformi koje koriste igračima, PTPA je birao podjelu i odvraćanje pažnje kroz dezinformacije umjesto napredak. Pet godina od osnivanja 2020, PTPA se borio da uspostavi značajnu ulogu u tenisu, tako da odluka da pokrene sudski postupak u ovom trenutku nije iznenađenje.
Snažno odbacujemo tvrdnje PTPA, smatramo da je slučaj potpuno bez osnova i energično ćemo braniti svoju poziciju. ATP ostaje posvećen radu u najboljem interesu igre – ka kontinuiranom rastu, finansijskoj stabilnosti i najboljoj mogućoj budućnosti za naše igrače, turnire i navijače.
Discussion about this post